Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fängelse för Tradera-bedragare

En 35-årig Norrköpingsbo dömdes på fredagen till sex månaders fängelse.Han har fram till i november i år har lurat köpare pengar på Tradera.Förutom fängelsestraffet ska han betala skadestånd till de 85 personer som har betalat för varor han aldrig skickat.

Norrköping2011-12-16 15:16

Norrköpingsbon, som erkänt, har lurat till sig drygt 100?000 kronor som han nu också ska betala tillbaka till 85 personer.

Kunderna har betalat i förskott för bland annat dataspel, verktyg och instrument som 35-åringen har lagt ut till försäljning på auktionssajten Tradera.

Till att började med handlade han på Tradera på ett ärligt sätt. En gång var han så bakfull att han glömde att skicka iväg de saker han hade sålt. Men han fick ändå pengar.

Det var efter detta han kom på att han kunde sälja saker som han inte hade. Han skapade konton under andras identitet, oftast personer bosatta i glesbefolkade områden, för att minimera risken att någon skulle vilja hämta sina saker personligen. Allt eftersom Tradera kom på honom så stal han nya identiteter.

Läs mer i lördagens tidning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om