Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fängelse för sexuellt utnyttjande av barn

Rätten valde att gå på försvarets sida och dömde den 40-åriga mannen från Norge till sex månaders fängelse för sexuellt utnyttjande av barn.  - Jag är lite förvånad över att straffet blir så lågt.Det borde ha varit längre, säger vice chefsåklagare Mats Näkne som yrkat att mannen skulle dömas för våldtäkt mot barn.

NORRKÖPING2008-01-09 03:00
Det var i början av sommaren som 40-åringen fick kontakt med en 14-årig flicka från Norrköping via internet. De träffades enligt åtalet första gången i juli förra året och har därefter träffats flera gånger på olika orter fram till och med november. Något som både flickan och mannen erkänt.Mannen åtalades för våldtäkt mot barn eftersom flickan bara är 14 år gammal. Men rätten valde att gå på försvarets linje. De yrkade under rättegången som också avslutades i går att rätten skulle döma 40-åringen för sexuellt utnyttjande av barn, vilket mannen också erkänt.Tingsrätten meddelade domen muntligt direkt efter rättegången, men skälet till beslutet kommer att meddelas senare. 40-åringen som nu sitter häktad ska stanna kvar i häkte till domen vunnit laga kraft. - Rätten anser att det finns risk för fortsatt brottslighet, men min klient är nöjd med beslutet, säger Otto Torell, 40-åringens advokat.Åklagare Mats Näkne har ännu inte övervägt om han ska överklaga domen.- Först vill jag titta på domskälet innan jag fattar något beslut, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om