Polisen uppmanar allmänheten att inte skänka pengar till tiggare utanför butiker eftersom du då stödjer organiserad brottslighet, även om du som person tror att du ger en allmosa till en behövande individ. En tredjedel av pengarna går till individen, resten går till kriminella gäng som förser ungdomar med droger och bedriver annan illegal verksamhet. Vi uppmanar er istället att ge dem mat eller dylikt.
Michael Lindqvist, biträdande polischef i Östergötland känner inte till de här informationslapparna.
– Jag kan bara uttala mig om lokalpolisområde Norrköping och här har jag inte sett några sådana lappar och inte heller hört att det diskuteras om att vi skulle ställa oss bakom något sådant.
Han menar att det kan skilja sig åt mellan olika delar av landet.
– Vi för ju ständigt en diskussion kring tiggarnas situation, men vi har inte hittat några riktiga belägg för att det skulle röra sig om människohandel och själva tiggeriet är ju inte straffbelagt, säger Michael Lindqvist.
Det visar sig ganska snart att informationslapparna som bland annat cirkulerar i sociala medier inte är äkta trots polisens emblem högst upp och längst ner med Rikspolisstyrelsens förtryckta logga. Rikspolisstyrelsen har inte funnits som organisation sedan årsskiftet.
För att uppmärksamma allmänheten om att det inte är polisen som står bakom lapparna har polisen i Västra Götaland på sin hemsida gått ut och dementerat uppgifterna om att de skulle vara avsändare.