Kvinnan, som studerar i Norrköping, ansökte om extra tillägg för läsåret 2011/2012, och bifogade till detta ett intyg från socialförvaltningen om att hon och modern saknar inkomst. Hon uppgav även att de inte haft någon kontakt med fadern sedan de lämnade Somalia.
CSN avslog dock ansökan, med motivering om att tidigare begärda uppgifter om faderns inkomst inte kommit in.
Rätt i nämndenStudenten överklagade i maj beslutet, med anledning av att hon sedan 2003 inte haft kontakt med fadern och att hon på grund av oroligheterna i Solmalia inte kan få någon uppgift om hans inkomst. Från Migrationsverket har även inhämtats uppgifter om att ett av skälen till flykten från hemlandet var allvarligt våld från faderns sida.
Överklagandenämnden beslutade därmed att inkomna uppgifter är synnerliga skäl till att bortse från faderns inkomst och förmögenhet. Studenten kommer till sitt studiestöd få ett extra tillägg på 855 kronor per månad.