Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Extra - inte Metro

Det blir en gratistidning i Östergötland. Igår sade Östgötatrafiken ja till forstatt förhandling med Östgöta Correspondenten och Norrköpings Tidningar om en länstidning.
Metro får därmed försöka hitta andra distributionsvägar om man fullföljer sina planer.

NORRKÖPING2004-08-27 06:00
- Det känns bra, både för oss och för Östergötland, efterfrågan på en länstäckande tidning har varit stor, säger NT:s koncernchef Björn Jacobsson,
Enkel läsning
Igår meddelade Östgötatrafiken att de vill fortsätta förhandlingarna med NT och Corren om att sprida en länsövergripande gratistidning via tåg, bussar och spårvagnar i länet.
- Det ska vara en tidning med en enkel läsning som kan ge en snabb bild för den resande. Målet är att vi ska täcka hela Östergötland, förklarade Björn Jacobsson.
Det var i mitten av juni i år som det blev känt att gratistidningen Metro planerade en satsning i Norrköping och Linköping, men Östgöta Trafiken valde den med en lokal anknytning.
Ekonomin men framför allt spridningen av tidningen och den lokala anknytningen har varit avgörande i deras beslut, meddelade ordföranden Bo Holm i ett pressmeddelande i går kväll.

Inte samma kvalité
Christer Sandberg, chefredaktör på Folkbladet, kommenterar
Östgötatrafikens val med att det publicistiskt sett kommer att bli intressant med ytterligare en tidning.
- Däremot kan det vara bekymmersamt att det kan stjäla annonspengar från oss, men en gratistidning kan aldrig få samma kvalité som en prenumererad morgontidning, sade han.

Extra Östergötland
Gratistidningen kommer att heta Extra Östergötland och ges ut som en morgontidning fem dagar i veckan.
- Namnet speglar att det är en tidning som täcker hela Östergötland men också att det är något extra, något utöver de tidningar man redan har hemma, säger Björn Jacobsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!