Det blev en del turbulens runt Platinumcars Arena innan och under matchen mellan IFK Norrköping och Djurgården.
Dennis Johansson Strömberg, polisens presstalesperson, berättar att totalt fem anmälningar kommer att skrivas om brott mot ordningslagen. Det rör användandet av pyrotekniska varor, maskering och inkastade föremål under matchen.
Och även efter matchen hettade det till. Ett 30-tal supportrar omhändertogs av polis. Initialt meddelade polisen att det kunde vara fråga om förberedelse till misshandel.
– De ska ha rusat eller sprungit, men vi vet inte om det var riktat mot en viss person. Vi vet inte motivet, det måste vara uppsåt om det ska kunna bli förberedelse till misshandel, annars kan det handla om störande av allmän ordning, sade Dennis Johansson Strömberg.
– Det har kopplingar till efterspelet av matchen och hanteras av vår fotbollskommendering.
Den incidenten slutade dock inte med någon anmälan om brott. Däremot avlägsnades personerna från city.
Tidigare under kvällen hade polisen haft avspärrningar för att hålla olika supporterskaror isär.
– Men sammantaget vill jag säga att det har gått lugnt tillväga trots att det har varit så mycket folk. Vi har haft en stor styrka som har jobbat och förhoppningsvis har vi lyckats stävja en del ordningsstörning, säger Erik Creutz, polisens vakthavande befäl.