Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

En timme extra när tåg byts mot buss

Igår stoppades tågen till Katrineholm från Norrköping för fem veckors reparationsarbeten i tunnlarna vid Graversfors. Istället satte SJ in bussar på den här sträckan, men även på flera andra sträckor från Norrköping, som berörs av tågstoppet till Katrineholm.

Över 70 ersättningsbussar sattes in, när tågtrafiken mellan Katrineholm och Norrköping stoppades igår. Bussföraren Victor Svalenhed rattade en av dem och han skulle köra till Eskilstuna igår från Resecentrum i Norrköping. Foto: Janne Forsby

Över 70 ersättningsbussar sattes in, när tågtrafiken mellan Katrineholm och Norrköping stoppades igår. Bussföraren Victor Svalenhed rattade en av dem och han skulle köra till Eskilstuna igår från Resecentrum i Norrköping. Foto: Janne Forsby

Foto: Forsby Jan

NORRKÖPING2008-08-19 03:00
Totalt handlar det som mest om ett 100-tal ersättningsbussar som sätts in på olika sträckor.- Vi sätter även in ersättningsbussar på regionaltåglinjerna Stockholm - Nyköping - Linköping och även Sala - Västerås - Norrköping, eftersom det nästan bara kommer att gå X 2000-tåg till Stockholm från Norrköping och i princip inga regionaltåg, säger Stina Gustafsson vid SJ:s presstjänst.- Som värst kan det bli en timmes längre restid med buss om det vill sig illa. Dessutom pågår arbeten på riksvägen mellan Norrköping och Katrineholm, vilket kan förorsaka köbildningar och förseningar för ersättningsbussarna åt det hållet.Slitna tunnlar
Bakgrunden till att man tvingas ersätta tågen med bussar är att tågtunnlarna i Graversfors måste repareras eftersom de är i så dåligt skick.Tågen har tvingats att köra långsammare genom tunnlarna sedan i mars och nu alltså stoppats helt och hållet.Magnus Nordin är bussamordnare i Norrköping under det fem veckor långa tågstoppet till Katrineholm:- Jag har fått jobbet från SJ att göra omloppen för alla busstransporter under de fem veckor som tågstoppet pågår mellan Norrköping och Katrineholm.- Totalt sett handlar det om över 70 bussar idag och när det är som mest räknar vi med uppåt ett 100-tal bussar som är igång varje dag. Då gäller det bussar till Stockholm, Södertälje, Vagnhärad, Nyköping, Kolmården och Norrköping.Dessutom kör vi till Katrineholm, Eskilstuna och Västerås.- Hur många passagerare det handlar om som åker buss istället för tåg vet vi inte exakt, men uppskattar att det behövs tre bussar per inställd avgång. Men nu i början innan vi vet hur många som åker buss, sätter vi in extra mycket kapacitet, så att alla verkligen kommer med.- Dessutom har vi medarbetande koordinatorer ute på stationerna som håller i tågen om bussarna blir försenade, så att ingen behöver missa någon anslutningsresa.Strul i Norsholm
Södra stambanan har under sommaren drabbats av ett flertal stopp och förseningar, bland annat på grund av den krånglande järnvägsbron över Göta kanal i Norsholm som fastnat i uppläge flera gånger.- Nu har vi inte haft några problem på ett tag med bron, men vi fortsätter med felsökningen för att försöka hitta orsaken till brostoppen, säger ansvarige Otto Andersson på banverket.- Vi har hört av irriterade resenärer, säger Stina Gustafsson. Men de här reparationerna är nödvändiga och det enda vi kan göra är att uppmana folk att hålla koll på aktuella förändringar av turlistorna i tidtabellen via vår hemsida.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om