Klockan var 23.43 på lördagen när polisen fick in flera samtal om något form av bråk på en adress i Kimstad. På platsen påträffade man en man i 35-årsåldern som hade blivit angripen av två personer, som uppges ha sparkat och slagit honom.
– Den misshandlade hade varit nere i tvättstugan i källaren och då stötte han på de här två personerna. Och riktigt varför de började misshandla honom har vi inte riktigt klart för oss än, säger polisens presstalesperson Björn Öberg.
– Men det var flera andra personer som uppmärksammade det här och såg hur de misstänkta tog sig därifrån på en sån här "fatbike" (en slags elscooter, reds. anm.). Vittnena sprang efter, men lyckades inte stoppa dem, säger han.
Polisen har också sökt efter de utpekade gärningsmännen, men hittills utan resultat.
– Vi snurrade runt en del i Kimstad och kollade av olika platser, men kunde tyvärr inte hitta dem, säger Björn Öberg.
Offret fördes efteråt till sjukhus med oklara skador, som dock inte ska vara allvarliga. Brottet har rubricerats som misshandel av normalgraden, men polisen uppger att fler brottsmisstankar kan tillkomma.