En Linnea bland alla vitsippor
NORRKÖPINGMånga är nu de som traskar stigen genom naturreservatet vid Svensksundsviken.Och för varje ny vår blir de fler, alla de som hört om de sagolika vitsippsmattorna under de gamla ekarna.
Vitsippsmattorna vid Svensksundsviken är ett kärt utflyktsmål i dessa vårdagar. Bland mycket annat hittade vi där även en liten Linnea bland sipporna. En Linnea som också heter Källström Sandberg och är sex år gammal. FOTO: ROBERT SVENSSON
Foto:
I stan sprider vinden ljuvliga dofter från hägg i blom. På landet blommar slånbuskarna, och gullvivorna är på väg att slå ut i sin fullaste fägring.
Invid Svensksundsviken prunkar marken med vitsippor så långt ögat når. Men pass på, det är inte utan att de börjar ha haft sin tid.
Mellan aldungar och små ekskogar och björk i allra spädaste grönska går leden.
<b>Ränner runt</b>
Här vandrar par, gamla och unga. Hela sällskap sitter på klipporna mot Bråviken, medan barnen ränner runt i snåren.
Wheater-terriern Rufus tycker det är jättekul med vår, här händer ju en massa saker på marken, nya lukter hela tiden minsann.
Och fast han inte är mer än ett och ett halvt år minns han alldeles uppenbart, hur jättekul det var förra sommaren att bada.
Så han bara rusar mot vikens vatten, spänner kopplet så långt det bara går.
Men ännu är det för kallt i vattnet för honom, det inser om inte Rufus själv så i varje fall matte och husse, Eva och Jan Fornander.
Och över allt detta fåglarnas milda vårkonsert, där bofink blandas med lövsångare, björktrast med tofsvipa - allt medan ladusvalorna på vindsnabba vingar pilar genom skyn.
Alla fåglar kommit ren. Och snart den blomstertid nu kommer.