Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Pappershög brann utanför lägenhet på boende

Under onsdagseftermiddagen larmades SOS om en brand på ett boende i Fyrby. En person misstänks nu för mordbrand.

Norrköping2022-05-18 16:07

Klockan 15.48 larmades SOS, enligt en inringare ska det brinna i en av vårdinrättningens lägenheter.

Enligt räddningstjänsten rörde det sig om en mindre brand i en pappershög utanför en lägenhet på boendet. Branden blev snabbt släckt och man ventilerade ut röken från trapphuset samt en lägenhet.

Flera polispatruller åkte till platsen då en man ska ha kommit till boendet och sedan eldat inomhus.

Mannen, som är i 20-årsåldern, greps misstänkt för grov mordbrand. Det finns inga uppgifter om att någon ska ha skadats vid händelsen.

Vad är det som gör att det rubriceras som grov mordbrand?

– I nuläget misstänker man att han aktivt försökt elda på en plats där det finns många personer och där det skulle kunna få förödande konsekvenser, säger polisens presstalesperson Dennis Johansson Strömberg.
 

Har personen någon koppling till boendet?

– Det får utredningen visa. Man försöker just nu ta reda på varför han gjort det här som han är misstänkt för, svarar Dennis Johansson Strömberg.

Polisen har fotograferat platsen och de har även pratat med personer som befunnit sig i närheten. Kriminaltekniker kommer att göra en undersökning av platsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!