Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

En anhållen för bilbrand

NORRKÖPING: Strax efter midnatt blev en polispatrull vittne till hur en man hällde bensin över en bil på Lindövägen och tände på. Bilen brann upp och den 26-årige mannen kunde gripas.

Norrköping2007-06-20 07:46
Det var alltså strax efter midnatt natten mot onsdagen som en bil brann upp på Lindövägen. Några polismän, som kom körande i sin bil, fick se hur någon hällde bensin på en bil och sedan tände på.
Mannen kunde gripas av polisen. Tre kvinnor i 20-årsåldern, som befann sig i sällskap med honom, greps också. Kvinnorna släpptes senare under natten, medan den 26-årige mannen anhölls. Ytterligare en person ska hämtas för förhör under dagen, då den personen misstänks vara inblandad i det hela.
26-åringen är misstänkt för grov skadegörelse och övergrepp i rättssak. Den sistnämnda brottsrubriceringen tyder på att det ligger något mer bakom bilbranden. Han valde inte ut vilken bil som helst.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om