Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Eleverna tycker drogtester är en bra idé

Eleverna på Ebersteinska gymnasiet är väl medvetna om att droger existerar i deras omgivning och tycker att slumpmässiga drogtester skulle kunna vara bra i avskräckande syfte.  Men framförallt tycker de att informationen kring droger och dess effekter måste bli mycket bättre.

Foto:

NORRKÖPING2008-04-15 03:00
Alexandra Eriksson, Alexander Stöbe och Therese Lindman njuter i solen utanför Ebersteinska gymnasiet. De säger att
det florerar en hel del droger i deras omgivning. Kanske inte just under skoltid, men bland andra elever. - Man vet ju inte om folk tar droger i skolan, det är inte alltid det märks, säger Alexander. Avskräckande
De är eniga om att tester skulle vara ett bra verktyg i kampen mot att få bort drogerna, även om det så klart finns en baksida. - Ska man göra det slumpmässigt finns ju risken att det blir diskriminerande mot dem som blir testade, menar Alexandra. Men de är överrens om att slumpmässiga drogtester skulle vara avskräckande för många. - Det fungerar ju avskräckande om folk vet att det kommer att göras tester, som det är på en del konserter till exempel. "Har inte koll"
Ännu viktigare, framhåller de, är att det förebyggande arbetet blir bättre. - Personalen har inte sådan koll att de ser vilka som tar droger och då skulle ju stickprov kunna hjälpa, menar Alexander. Dessutom tycker de att informationen om droger och dess effekter är bristfällig. - Det borde komma någon gammal missbrukare och berätta om hur det verkligen går om man börjar med droger, det skulle vara väldigt avskräckande, i alla fall för mig, säger Alexandra.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om