Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Elektroniklager ger nya jobb

NORRKÖPING
Acte Components AB flyttar sitt lager från centrala Stockholm till Norrköping. Flyttningen sker omkring Kristi Himmelsfärdsdag. Lagerverksamheten i Norrköping kommer att sysselsätta omkring tio personer.

Norrköping2002-02-19 00:00
Det nya lagret placeras i Ericssons gamla fabrik på Ingelsta. Lagerytan b lir 3000 kvadratmeter.
- Vi har nu vårt lager i Hammarby, säger företagets vd Thomas Lundell. Det är ett mycket expansivt område och då blir hyrorna därefter. Dessutom kommer bostäder allt närmre och närmre. Förr eller senare måste vi flytta.
De anställda på lagret i Norrköping har erbjudits följa med till Norrköping.
- Bara ett par personer har accepterat att flytta, säger Lundell. I övrigt blir det nyanställningar.
Acte Components är ett kunskapsföretag inom elektronikkomponenter och tekniska lösningar. Verksamheten inriktar sig på teknisk handel inom telekom, industrielektronik, medicinteknik, vitvaru- och fordonsindustrin. Företaget omsätter 300 miljoner kronor och har 75 anställda.
Valet av Norrköping till företagets Sverigelager sker för att lämpliga lokaler finns lediga , att det finns tillgång på personal som är vana att hantera komponenter och att Norrköping ligger väl till logistiskt sett.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om