Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ektorps dagcentral invigd efter renovering

NORRKÖPING
På torsdagen var det full fart på Ektorps dagcentral. Det bjöds på levande musik, tårta och kaffe till alla besökarna, eftersom man återinvigde lokalerna efter kommunens renovering via målning och tapetsering.
- Vi har fått så fint, så nu är vi verkligen nöjda, framhöll enhetschefen Merja Jokitalo.

Norrköping2002-04-20 00:00
För musiken svarade Herlog Gustavssons band med Roland Kratz och Kingis Lindskog bland musikanterna och de fick onekligen med sig besökarna på noterna.
Inte minst dessutom för att Herlog ordnat så att västra kommundelsnämnden, där han är ordförande, stod för tårtkalaset på invigningen.
Till vardags har man fullt med aktiviteter för besökarna, som exempelvis bokläsning, gymnastik, bingo, handarbete, vävning, andakt och utflykter då och då.
- Vi har även lunchservering här och anordnar också trivselkvällar med mat, underhållning och dans, tillägger Merja Jokitalo, och dessutom har vi en strokegrupp där man kan träna en gång per vecka.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om