Efterlyst 31-åring hade bilen full av vapen
NORRKÖPINGEn 31-årig Norrköpingsbo har åtalats för grovt vapenbrott och förberedelse till grov stöld. Han greps av polis i Valdemarsvik. I bilen han färdades med fanns ett avsågat hagelgevär och mängder med verktyg, såsom kofot, brytjärn och en vinkelslip.
<b>Efterlyst</b>
Polisen visste att 31-åringen var efterlyst för stöld och därför greps han. I bilen hittades tre stycken väskor. 31-åringen sa att två av dem var hans, men inte den tredje. Senare i polisförhör har han erkänt att samtliga väskor var hans. I den ena väskan fanns mängder med verktyg såsom kofot, en bultsax, ett brytjärn, en yxa och två spännband. Den väska han först sa till hörde någon annan innehöll bland annat ett avsågat hagelvapen och hagelpatroner. Polisen hittade även en elpistol samt olika jaktammunition.
<b>Hade ritat kartor</b>
I en ryggsäck hittades en machetekniv ett brytverktyg, två ficklampor, diverse småverktyg, två fingervantar, en morakniv och två handskrivna kartor. Men här fanns också diverse andra saker som flera par solglasögon, olika kort, såsom olika medlemskort och flera pass.
Allt detta anser åklagaren tyder på en enda sak: förberedelse till grov stöld.
31-åringen förnekar inte att han haft tillgång till de här sakerna och erkänner därför grovt vapenbrott och förberedelse till grov stöld. Men han säger sig inte ha tänkt använda sakerna till detta. Han saknade bostad vid tillfället och bar därför med sig alla prylar i sina väskor. Vissa av dem säger han ha samlat på sig när han farit omkring. Andra minns han inte hur eller var han fick dem.
<b>Gjorde en tjänst</b>
Det avsågade hagelgeväret skulle han däremot vidarebefordra samma dag. Han gjorde en vän en tjänst, säger han i polisförhör.
Macheten kommer från hans pappa, men han kan inte förklara vad han skulle ha den till. När det gäller kartorna säger han att de är en beskrivning hem till en kompis och inte ens möjliga hus att göra inbrott i.
De två andra som satt i bilen säger han att han träffade första gången kvällen innan de greps. Kvinnan kände han visserligen igen sedan tidigare men han känner henne inte något närmare. Dessa två har förnekat att de har något som helst med godset i bilen att göra. Även 31-åringen säger att de två andra inte visste vad väskorna innehöll.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!