Theres Stark har varit en av ledarfigurerna i kampen för Vångaskolan. På onsdagsmorgonen överräckte representanter från Vånga namninsamlingen mot nedläggningen och senare samma dag fick hon beskedet att skolan inte kommer att stänga.
Det var ett glädjande besked, inte bara för att barnens skolgång är säkrad i Vånga:
– Det var skönt att se att man faktiskt kan påverka och det är viktigt för våra barn att se att det här är demokrati. Rektorn berättade för mig på telefon att barnen hade blivit väldigt, väldigt glada när de fick informationen idag, berättar Theres Stark.
Ingrid Cassel (M), ordförande i utbildningsnämnden, menar dock att protesterna från Vångaborna haft liten påverkan på beslutet, men en stor hjälp till att hitta lösningar för skolans framtid. Ett förslag är att flytta barn från andra skolor till Vånga istället, ett annat är att marknadsföra Vångaskolan så att barnfamiljer vill flytta dit.
– Det har varit många kreativa lösningar som kommit fram från föräldrarna i Vånga och en väldigt bra förutsättningslös diskussion i en enig nämnd om att skolan ska vara kvar.
Ingrid Cassel säger så här efter mötet i nämnden:
– Kontoret har ju fått ett uppdrag att se igenom hur ekonomin ska komma i balans för grundskolan och har lagt ett antal förslag men när det gäller Vångaskolan som finns i vårt ytterområde är vi inte beredda att lägga ner den. Vi tycker att det är en skola som fortfarande har alla årskurser och även om eleverna är få har skolan stor betydelse för orten.
– Få elever får man räkna med, det har vi i klasser i hela kommunen, då får man i skolan fundera på hur man lägger upp undervisningen. Men vi känner att det är en enhet vi vill behålla.
Theres Stark är överväldigad och glad för den styrka och gemenskap hon har sett i bygden.
–Vi hade inte kunnat drömma om att det skulle komma 100 personer på mötet i söndags.
Hon ville påverka på ett respektfullt och sakligt sätt, med tanke på allt hot och annat otrevligt hon sett på sistone mot Norrköpings politiker.
– Ibland kan ju sådana tillställningar mest bestå av "jävla idioter, det här ska ni få fan för", men det var viktigt för mig att vi kunde hålla tillbaka känslorna. Det är inte lätt när ens barn är ledsna och gråter, då vaknar mammatigern i en, säger Theres Stark.
Lindöskolan förblir också orörd och nämnden vill kunna utreda den tillsammans med Bråviksskolan på längre sikt.