Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Döms till fängelse efter kvinnomisshandel

En 21-årig Norrköpingsbo dömdes på torsdagen till fem månaders fängelse för att bland annat ha misshandlat två tidigare flickvänner. Det är fjärde gången mannen döms till fängelsestraff.

NORRKÖPING2012-07-13 05:05

I mars 2011 var mannen på fest tillsammans med sin dåvarande flickvän. De två blev dock osams och kvinnan ville lämna festen. När de senare satt i en bil blev mannen arg och tog ett grepp om halsen på henne samtidigt som han höll för bildörren så att hon inte kunde ta sig ut. Han dunkade också hennes huvud mot bilrutan.

När hon tillslut lyckades ta sig ut och sprang därifrån följde han efter med en kniv i handen och hotade att skära halsen av henne.

Slog sönder mobil

En dryg vecka senare ilsknade mannen till på kvinnan igen. Den här gången var han orolig för att kvinnan smsade med någon annan och ville se och kontrollera hennes mobiltelefon. När hon vägrade att ge den till honom slet han den till sig och kastade den i marken så att den gick sönder. Efter det tog relationen mellan dem slut.

Slog nya flickvännen

I december samma år var det dags igen. Mannen blev återigen svartsjuk och sökte efter en fest i Linköping upp sin flickvän, som han då varit tillsammans med i några månader, vid en krog i staden. Även den här gången krävde han att få se på mobiltelefonen för att kontrollera att flickvännen inte skickat meddelanden till någon annan och när hon inte ville lyfte han upp och bar iväg med henne. Han dunkade hennes huvud i en husvägg och delade ut ett knytnävslag mot hennes ansikte.

21-åringen nekar till misshandel i båda fallen, men tingsrätten finner det utifrån vittnesmål styrkt att han är skyldig.

Upprepad brottslighet

I oktober 2011 gjorde mannen sig dessutom skyldig till stöld när han krossade rutan på en gäststuga och stal ett elverk. Vid det tillfället lämnade han avslöjande blodspår efter sig på platsen.

Mannen döms i samma veva även för olovlig körning, rattfylleri och narkotikabrott.

Han förekommer sedan tidigare frekvent i belastningsregistret och dömdes så sent som i december 2010 och april 2011 för brottslighet innefattande bland annat grov misshandel, misshandel och olaga hot till sammanlagt sju månaders fängelse.

Han dömdes i februari 2012 till två månaders fängelse för stöld, en dom som ännu inte hunnit vinna laga kraft.

Enligt tingsrättens samlade bedömning döms mannen den här gången till fem månaders fängelse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om