– Vi har bland annat att se till brottets karaktär, för att det ska påverka vårt beslut ska det röra sig om synnerligen allvarlig brottslighet, säger rådman Maria L. McMurray vid Migrationsdomstolen.
Det var ett konfirmationsläger som mannen, då 18 år var med på som ungdomsledare, som han började göra närmanden mot flickan. Han ska under en kurragömmalek ha tryck sig mot henne och hållit om henne på ett sätt så att han kom åt hennes bröst och så hon kände att han hade stånd. Han släppte först sedan de blev "hittade".
Senare, när det var läggdags och ungdomsledaren skulle sova i samma sal som konfirmanderna, ska han ha erbjudit henne massage på ett sätt som hon inte ville.
Flickan upplevde starkt obehag och blev rädd, sprang in på toaletten och tog kontakt med en kamrat, senare gick de båda och berättade för församlingspedagogen samt de övriga ledarna.
Morgonen efter hölls samtal mellan mannen och flickan, församlingspedagogen har i polisförhör sagt att flickan inte tyckte att det var så farligt. Men hemma berättade hon om händelsen, som polisanmäldes. Tingsrätten dömde mannen för sexuellt ofredande till villkorlig dom och dagsböter.
När han fick avslag på sin uppehållsansökan beslutade Migrationsverkat att han skulle hållas i förvar tills dess utvisning verkställts, men i början av februari meddelade förvaltningsrätten att mannen skulle släppas ur förvar och ställas under uppsikt eftersom han beviljats ny prövning samt figurerat offentligt på sociala medier och som föreläsare.
20 mars kom migrationsdomstolens dom där mannen beviljas uppehållstillstånd. I domen nämner inte migrationsdomstolen den tidigare domen, vilket Migrationsverket gjorde i sitt tidigare avslag på mannens asylansökan.
– Det dömdes väl inte för ett grovt brott, som jag sagt tidigare ska det vara ett synnerligen allvarligt brott för att påverka en asylansökan. I vårt beslut skriver vi att det inte finns något som talar emot att han skulle beviljas uppehållstillstånd. Vi har beaktat omständigheterna, närmare än så går vi inte in på domen, säger Maria L. McMurray.
Man kan även bli svensk medborgare om man har dömts för brott i Sverige, brotten har olika karenstider, därefter kan man ansöka om medborgarskap.
Läs mer:Widar direkt - överklaga