Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Det var inte Taxi 100 100"

I måndagens tidning skrev vi att Taxibil i Östergötland, vägrade köra synskadade Solbritt Tornevik. Något som företaget bestrider.

NORRKÖPING2015-01-06 17:28

– Jag har kollat upp med alla våra chaufförer och det var ingen som stod utanför Vrinnevisjukhuset, vid den tidpunkten som den här kvinnan påstår, säger Anel Osmanagic från det utpekade taxiföretaget.

Men enligt Torneviks sällskap, som inte är synskadad, var det en bil från Taxi 100 100?

– Tyvärr är det en del mindre bolag, som försöker efterlikna vår logga och det kan ha varit så i det här fallet, funderar han. Så jag är jättebesviken på Folkbladet, att ni publicerat en felaktig artikel som ger oss badwill i branschen, eftersom vi menar att vi är oskyldiga till anklagelserna.

Här står ord mot ord. Men hur ser du annars på själva sakfrågan, att tre taxibilar vägrade ta emot kvinnan, bland annat för att "det var för kort körning"? Eller kvinnans misstanke att chaufförerna var rädda för hennes ledarhund Igge?

– När det gäller korta körningar, är det inget problem för oss. Vi skulle aldrig vägra en körning, för att den är för kort, eftersom det oftast är våra mest lönsamma körningar.

– Vi har heller inget emot att ta ombord en hund eller för den delen en rullator eller rullstol. Men i alla dessa fall är det viktigt att man säger till om detta vid bokningen av resan, så att vi kan skicka en bil som kan hantera detta. Och när det gäller hundar, skickar vi i sådana fall en chaufför som inte är allergisk mot hundar. Sådana här resor med hundar och andra extra inslag i resan, hanterar vi tusentals varje år och det är aldrig några problem, bara vi får veta om det vid bokningen.

soren.bostrom@folkbladet.se

011 - 200 448

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om