Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Det går lättare andra gången"

Pippi Långstrump på de sju haven återkommer till Knäppingsborg även i sommar. På lördag är det premiär.

Foto: Magnus Andersson

NORRKÖPING2015-06-06 09:00

Folkbladet tittar in i tältet på torsdagskvällen när gänget förbereder sitt genrep.

– 60 procent av ensemblen är ny och 40 procent var med även förra året, säger Carina Perenkranz från Chopp Event som står för regin.

Årets Pippi är ny och spelas av 25-åriga Julia Strandljung från Stockholm som tidigare bland annat har jobbat med barnteater på Liseberg och i Trysil.

– Det är första gången jag spelar Pippi, säger hon och öser beröm över Carina Perencrantz som vet precis hur allt ska vara. Det är därför allt har gått så smidigt trots att vi inte hunnit repetera så jättemycket.

– Ja, det går lättare andra gången, inflikar regissören.

En annan som debuterar på scenen i Norrköping är Christoffer Perenkranz, 24, som ska spela polisen Kling samt sjörövarkaptenen Blods Svente. Enligt mamma Carina, som är glad att ha Stockholms-sonen hemma i Norrköping hela sommaren, spelade han visserligen Oliver på Östgötateatern men då gick han bara i tvåan.

– Det är första gången jag är med i en Chopp Eventproduktion. Det känns bra, säger Christoffer som också ska spela Lennart i buskises, Stefan & Krister-föreställningen "Barnaskrik & Jäkelskap" som har premiär den 24 juli.

Att det blir samma ¨Pippiföreställning som förra året beror på att det är så dyrt och svårt med rättigheterna.

– Så då kan vi lika gärna köra den två år. Och så firar ju Pippi 70 år i år, så det passar ju väldigt bra, säger Perenkranz.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om