Det är Spårvagnsmuseet, Spårvägssällskapet och Norrköpings stadsmuseum som ligger bakom den nygamla spårvagnsturen som gör avstamp bakom biblioteket vid Söder tull.
Första gången spårvagnen sågs här var just 1904.
Dramapedagogen Viktoria Ahlin är en av idéskaparna och hon hoppas att intresset ska vara stort.
Vid premiärturen för 113 år sedan var avgiften för resande 10 öre för vuxna och 5 öre för barn. Det gick också att köpa elva polletter för en krona.
Enligt Viktoria Ahlin, som gjort en historisk tillbakablick i sin research, hade dåtidens Norrköpings inte många likheter med dagens tätbefolkade stadskärna.
– Det är naturligtvis stora skillnader. Utanför promenaderna var det rena landsbygden och det fanns knappt några bilar. Vi kommer att ha med en del gamla bilder från museet som vi kommer att visa under turen.
Spårvagnen som används tillhör de allra äldsta, öppen fram och i bak. Totalt kommer det att finnas plats för 16 betalande.
– Blir det regn används en annan vagn som kan ta in 20 personer, säger Viktoria.
Sammanlagt planeras för 16 föreställningar med start den 22 juni.
Manuset är skrivet utifrån ett familjeperspektiv. Bland karaktärerna finns en tjuvåkande pojke som flyr från en krissituation i familjen. En annan handlar om "Harriet" som varit ute och åkt bil och lovar att aldrig göra om det. En "försäljare" ska prata om det famösa Norrköpingsfläsket, som visserligen inte lanserades förrän 1916.
– Vi har fått ta till vissa konstnärliga friheter, förklarar Viktoria Ahlin.