Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

De har coachat fram 100 jobb

Arbetsförmedlingen i Norrköping är nöjd med jobbcoachningen hittills. Sedan mars har 100 av 365 coachade arbetssökande från den östra delen av länet fått jobb.

Foto: Sandberg Niclas

Norrköping2009-07-08 03:00
Arbetslösheten stiger i länet, men många får också jobb. Christoffer Starkhammar, handledare för de tolv jobbcoacherna som finns i Norrköping, Finspång och Söderköping, är nöjd med införandet av jobbcoacher som skedde i mars. - Coacherna är ett jättebra komplement till arbetsförmedlarna. De arbetssökande får hjälp med att skriva CV, personligt brev och intervjuträning med mera, säger han."Jättebra komplement"
Hittills har jobbcoacherna gjort 560 företagsbesök och många av dem har lett till praktikplatser och arbeten. 365 arbetssökanden från de tre kommunerna har coachats. - 100 av dem har fått jobb och 12 har gått vidare till studier. Det är ett hyfsat resultat, tycker Christoffer Starkhammar.Peter Burstedt och Daniel Söderholm har arbetat som jobbcoacher i Norrköping sedan införandet i våras.- Vi har hand om 20 arbetssökanden var om gången. När en får jobb får vi en ny, berättar Peter Burstedt.Frisör och busschaufför
Människor från ett flertal olika yrkeskategorier har fått jobb genom arbetsförmedlingens coachning i Norrköping.- Det har varit allt i från frisörer till busschaufförer. Och de flesta har fått jobb i Norrköping, berättar Daniel Söderholm.Peter Burstedt är förvånad över att inte arbetsförmedlingen fått jobbcoacher tidigare. De arbetslösa han mött har varit mycket positiva till att möta dem. Han kommer att fortsätta att vara jobbcoach så länge arbetsförmedlingen får resurser till det. Att de finns och kan hjälpa de arbetslösa tycker han är bra.Nya tjänster
- Resultatet har varit bättre än väntat. Det är bra, särskilt nu när vi har den här tragiska situationen när så många varslas. Det är många som dras med i det där negativa, säger han.Till hösten går några jobbcoacher i Norrköping över till att bli arbetsförmedlare och det ska då utannonseras fem nya jobbcoachtjänster.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om