Då tog det fyr i raketsäljaren
Smällare och raketer är storsäljare inför nyårsfirandet. Men konkurrensen är stenhård. Det har gått så långt att raketförsäljare i Norrköping nu polisanmäler varandra. Samtidigt blev polisen uppringd av en man som blivit beskjuten av en raket på öppen gata i Norrköping.
- Det var antagligen några barn som sköt snett, men mannen såg aldrig var raketen kom ifrån så vi kunde inte göra något. Det är flera stycken som ringt och klagat på barn som smällt smällare i Norrköping, säger vakthavande befäl Ronnie Dahlqvist.
Men det är inte bara allmänheten som ringer polisen i Norrköping. Ett storbråk har brutit ut mellan säljarna och raketförsäljare polisanmäler nu varandra. Framför allt är det en försäljare som går till attack mot en konkurrent.
- Han är upprörd över att hans konkurrent satt upp stora reklamplakat i en rondell i Norrköping. Han hävdar att det är olaga affishering, säger Ronnie Dahlqvist vakthavande befäl.
Men i söndags kunde polisen inte göra något åt saken.
- Vi kan inte ta bort skyltarna förrän vi kollat med kommunen om försäljaren har tillstånd eller inte, säger vakthavande.
Han lovar dock att polisen ska undersöka saken närmare under måndagen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!