Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Coop-butik rånad

Strax före klockan åtta på söndagskvällen rånades matbutiken Coop Nära på Värmlandsgatan av en man beväpnad med en kniv.

Coop Nära på Värmlandsgatan rånades på söndagskvällen av en knivbeväpnad man.Foto: Robert Svensson

Coop Nära på Värmlandsgatan rånades på söndagskvällen av en knivbeväpnad man.Foto: Robert Svensson

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2006-11-06 06:00
Han fick med sig en kassalåda och försvann springande i riktning mot Norra promenaden. Flera polispatruller, bland annat en hundpatrull, sökte i området under kvällen.
Butiken spärrades av för teknisk undersökning.
Rånaren beskrivs som smal och ca 175 cm lång, i 25-årsåldern, klädd i en jacka med uppdragen kapuschong.
Han ska enligt uppgift ha varit beväpnad med ett stickvapen, som beskrivs som en kökskniv.
Enligt polisen finns det gott hopp om att få tag i rånaren som filmats av butikens övervakningskamera.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om