Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Brist på platser – då utökar skolan

Erlaskolan Östra.

Erlaskolan Östra.

Foto: Eva Jensen/arkiv

Norrköping2021-07-01 13:00

Erlaskolan Södra är idag en skola för årskurs 4-9 med cirka 260 elever. Till hösten 2022 utökar verksamheten dock med förskoleklass och årskurs 1.

Detta innebär nya skolplatser i Norrköping som det i dag råder stor efterfrågan på.

– På systerskolan Östra i Norrköping finns redan dessa årskurser där det också är kö, nu öppnas fler möjligheter för de vårdnadshavare och elever som är intresserade av våra skolor, säger Ingela Wall som är regionchef för region Öst inom Lärande i Sverige AB.

Skolan ligger granne med Vrinneviskogen och eleverna kommer att få flytta in i utbyggda lokaler i Vrinnevi Park.

– En stor fördel med skolan är just att det går elever här från olika geografiska områden vilket gör skolan till en rättvis representation av Norrköping, säger Ingela Wass.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!