Norrköpingsföretaget ligger bakom utställningar som Titanic, Louis Vuitton väskor och Jurassic World i lego. Företaget startade 2016 och har nu köps av det tyska bolaget FKP Scorpio.
– Vi är ett etablerat bolag på den svenska marknaden för utställningar. Det här ger oss en bättre möjlighet att konkurrera med de stora aktörerna på en större global arena, säger Stefan Papangelis, vd för Nordic Exhibitions & Events.
De nya ägarna FKP Scopio låg bakom Bråvallafestivalen som arrangerades under några år i Norrköping.
Den daglig driften kommer fortfarande vara baserad i Norrköping, men under det nya namnet FKP Scorpio Entertainment Nordic.
På vilket sätt påverkar uppköpet de anställda?
– Personalstyrkan kommer vara densamma. Sedan kan vi hitta synergier för att utvecklas och utöka vår närvaro och verksamhet i såväl Norden som övriga Europa, berättar Stefan Papangelis.
Hur känns det att sälja bolaget som ni byggt upp?
– Det var en del i vår strategi att kunna bli större. Det har varit vår drivkraft. Sedan har det varit lite "stolpe in och stolpe ut". Med pandemi som påverkat.
Exakt hur mycket som Scorpio betalar vill inte Stefan Papangelis gå in på.
– Alla är nöjda med affären, säger han.
Hur firar ni detta?
– Vi var på AW igår. Men i dag är det som vanligt och vi jobbar med utställningarna i Linköping och Malmö.