Bråket i segelklubben fortsätter Åtal för brott mot besöksförbud
NORRKÖPINGDen 50-årige mannen har under flera år bråkat med flera medlemmar i Norrköpings Segelklubb. I oktober fick han besöksförbud mot två medlemmar. Ett förbud som han nu brutit mot. Därför åtalas nu mannen i tingsrätten.
Mannen ska vid ett flertal tillfällen uppträtt provocerande och varit hotfull. För två år sedan dömdes mannen mot sitt nekande till villkorlig dom och dagsböter för olaga hot och ofredande. I våras dömdes mannen till fängelse i ett år och två månader för misshandel och ofredande, bland annat mot segelklubbens medlemmar. Men även för att han slagit en bekant med en trasig glasflaska. 50-åringen har överklagat den domen till hovrätten och är därför på fri fot.
<b>Besöksförbud</b>
I slutet av oktober fick mannen besöksförbud mot en 59-åring och en 68-åring i segelklubben. Men det ska nu 50-åringen ha överträtt. Enligt åtalet ska 50-åringen ständigt ha hållit på med att videofilma klubbens medlemmar. Dels från sin bostad som ligger i närheten av segelkubbens område, dels inne på området och i närheten av de platser där de två männen befunnit sig. Något som de båda männen uppfattar som besvärande. 50-åringen säger i förhör att han inte uppfattade besöksförbudet som ett förbud mot att filma. Han säger att han filmar för att dokumentera den brottslighet som pågår inne på området. Bland annat har klubben haft båtar för vinterförvaring på platser där de inte får ha det, dessutom ska två klubbmedlemmar druckit hembränt inne på området och sedan sålt det till ungdomar.
<b>Klippte kablar</b>
68-åringen säger att 50-åringen klippt av telefon- och elkablar och dessutom hotat att förinta klubben. Han känner sig förföljd av 50-åringen och vill att besöksförbudet utvidgs tll att även gälla videofilmning.
50-åringen åtalas dessutom för att ha hotat en 54-årig man med att han skulle veta att hans dagar var räknade. 50-åringen åtalas därför också för olaga hot. 54-åringen har nu begärt att mannen får besöksförbud till honom också. 50-åringen säger däremot att 54-åringen borde få besöksförbud till honom, eftersom han försökt köra över honom med bil. 50-åringen nekar till alla brott han misstänks för.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!