Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bollar fyllda med amfetamin

Norrköping2005-03-11 06:00
Ett års fängelse för narkotikabrott blev igår domen för en 39-årig kvinna från Norrköping. Polisen påträffade henne påverkad av narkotika i centrala stan i början av februari. På sig hade hon dessutom två påsar med amfetamin. När polisen gjorde en husrannsakan i hennes bostad fann man fem med tejp inlindade bollar som sammanlagt innehöll 107,5 gram amfetamin samt en påse med drygt 6 gram amfetamin. Hos kvinnan fanns även påsar med pulverrester, tejp, tomma påsar och en våg.
Kvinnan har erkänt innehav av narkotikan, men förnekat att hon skulle sälja den vidare. Hon berättade i rätten att den narkotika som fanns i hennes lägenhet tillhörde hennes dåvarande sambo som just då inte bodde i lägenheten. Enligt tingsrätten kan det inte uteslutas att hon endast haft narkotikan för eget bruk. Den kan dessutom vara placerad i lägenheten av någon annan. Kvinnan döms därför endast för narkotikabrott. Men hon döms till ett års fängelse då innehavet var så pass stort.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om