Hon besvarar ST:s kritik och när de gäller just dygnsvilan, som facket bland annat menar inte fungerar just nu, anser Elisabeth Boholm att det inte stämmer.
– Enhetschefen ska se till att alla medarbetare får dygnsvila, det är reglerat i de avtal vi har och vi håller oss till lagen. Vi har beredskapsscheman på våra enheter som behöver vara i beredskap just för att enskilda medarbetare inte ska behöva ta fler pass än vad som är tillåtet. Dygnsvilan är inte något vi tummar på. Vi håller koll på övertiderna i vår region, säger hon.
ST anser även att det saknas rutiner i regionen. Hur ser du på det?
– Det är naturligtvis ett högt tryck just nu och alla arbetar hårt. För att hantera situationen rekryterar vi både fler personer (2000 nyrekryterade personer hittills på Migrationsverket) och inför schemaläggning av arbetstiden. Det här just för att medarbetarna inte ska behöva arbeta övertid eller extra. Med schema har du ett pass och efter det tar en annan person vid. Schemaplaneringen pågår på flera orter i regionen. Rutiner finns och nya rutiner tas fram i och med att behoven förändras, vi anpassar verksamheten i och med att verkligheten förändras i den här mycket ansträngda situationen.
Just schemaläggning över jul- och nyårshelgerna är något facket vänder sig emot. Hur försvarar du det?
– För att värna asylrätten är vi tvungna att schemalägga vår verksamhet av två orsaker. Både för att medarbetare ska få jämn arbetsbelastning och att vi kan utföra vårt uppdrag. Människor kommer att ta sin tillflykt till Sverige även under jul. Medarbetare har arbetat övertid och i längden är det inte hållbart ur arbetsmiljösynpunkt. Med schema har du ett pass och efter det tar en annan person vid.
Vad anser du om diskussionen om att det krävs intyg om att man är ensamstående?
– Varken jag, HR-avdelningen eller enhetschefer har hört något sådant och såvitt jag vet förekommer det inte.