Boende vid Nygatan är rädda att terminalen vid Söder Tull försämrar miljön
Oro för buller, vibrationer m m finns kvar.Det framgår av den senaste omgången synpunkter till planenheten, när det gäller terminalen vid Söder Tull.
Frågan, där stridens vågor ju gick höga för några år sedan, tycks vartefter ha blivit mindre kontroversiell. Bland de politiska partierna tycks också finnas en klar majoritet för att genomföra åtgärderna.
Som utförligt beskrivits i Folkbladet laborerar kommunen numera, när det gäller omstigningsplatsen för kollektivtrafiken vid Söder Tull, med ett avsevärt mindre ingrepp på Kristinaskolans gård än i det förslag, som det tidigare stormade kring.
Oro bland boende
Tre träd på skolans gård är vad det nu handlar om, i stället för de 16-17 eller mer ändå som ursprungligen skulle bort. Allt som allt rör det sig om fyra träd.
Men olika boende vid Nygatan uttrycker stark oro för försämrad miljö.
En boende skriver att det i första hand är bussarna som bullrar, och att denna olägenhet har ökat sedan linjerna lades om.
Motorn påslagen
De flesta förarna inväntar avgångstiden med motorn påslagen, och det förekommer tomgångskörningar på upp till fem minuter. Särskilt störande är det tidiga morgnar och sena kvällar.
Pär Gustafsson i Upplands Väsby, fastighetsägare till två hus vid Nygatan, pekar också på att den väntande kollektivtrafiken är ett klart störningsmoment för många boende. Det har blivit svårt att hyra ut lägenheter i markplanet, och i hyresförhandlingarna har det yrkats på sänkt hyra med hänvisning till allt oväsende som hyresgästerna har att stå ut med.
Enligt Gustafsson förekommer det också, att väntande resenärer tar reda på portkoder och sedan tar sig in i trapphus och även skräpar ner där.
Mot trädfällning
Däremot tycks oron för träd och grönska ha avtagit även om Föreningen Värna om vår stad fortsätter att motsätta sig fällning av de fyra träd, som det nu handlar om. Varjämte ytterligare två bedöms kunna dö, som en följd av de ingrepp som planeras.
Boulebana
Föreningen vill att Kristinaskolans baksida ska användas till parkeringar, och framsidan i stället bli den oas som den idag förvisso inte alls är. Med parkbänkar, boulebana, större gräsyta m m.
Kulturskolans personal månar alltjämt mest om att få ha kvar parkeringar på skolområdet.
En tvärfacklig grupp på Stadsbiblioteket skriver att bussterminalen kommer att väsentligt förfula stadsbilden. Man oroar sig också för arbetsmiljön på biblioteket.
Som en följd av den nya garageinfarten från Nygatan befaras försämrade kommunikationer inom bibliotekshuset, inte minst då mellan avlastningsplats och bokavdelningar.
<span class=Rub1>"Skillnaden marginell för Söder Tull"
<span class=Ing><B>NORRKÖPING
Ombyggnaden vid Söder Tull behövs även när det blir spårvagn till Ringdansen.
Det förklarar Roland Leonardsson, chef för kollektivtrafikenheten.</B>
Argumentet att ungefär hälften av bussarna ändå kommer att försvinna från Söder Tull åberopas emellanåt i debatten. Så även i det nu aktuella materialet med synpunkter, som inkommit till planenheten.
Stort lyft
- Men även om många bussar försvinner, och spårvägen ju kommer att bli ett stort lyft, så är det ändå bara ett enda busshållplatsläge som det handlar om. Alla de andra linjerna finns ju kvar, säger Leonardsson.
- Så för Söder Tull blir skillnaden, sedan spårvägen byggts ut, inte mer än marginell.
Däremot kommer utbyggnaden att få andra goda följder. En sådan är att man kanske kan inrätta en ändhållplats och vändplats vid Ringdansen för bussar från Söderköping och Valdemarsvik.
En klar vinning
Där skulle då bussresenärerna kunna byta till eller från spårvagn. I så fall skulle man helt slippa ifrån att dra in Söderköpings- och Valdemarsviksbussarna i stadskärnan. Vilket naturligtvis vore en klar vinning, inte minst ur miljösynpunkt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!