Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Blom tilldelas demokratipris

Juno Blom, jämställdhetshandläggare och utbildare på länsstyrelsen i Östergötland, har tilldelats Ordfronts demokratipris.

Norrköping2007-05-26 05:39
Enligt juryns motivering har hon "på ett kraftfullt och engagerat sätt satt tjejer i centrum genom att fokusera på deras mänskliga rättigheter".

Vidare heter det att Juno förenar myndighetspersonen med aktivisten från kvinnojouren i Norrköping och har uträttat storverk för många kvinnor. Hon har också föreläst för tjänstemän, åklagare och poliser.

Ordfronts Demokratipris tilldelas en person eller organisation som i ord eller handling bidragit till att befästa de demokratiska idealen om jämlikhet, individens okränkbarhet och allas inbördes respekt .

Juno Blom, för många mer känd under sitt föregående efternamn Gyllander, tar emot priset idag lördag. Det sker i samband med Ordfronts stämma i Uppsala.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om