Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bjuder upp till megabal

NORRKÖPING: För första gången går de fyra kommunala gymnasieskolorna, Haga, De Geer, Kungsgård och Ebersteinska, samman och arrangerar en gemensam studentbal, för 900 balgäster, i Louis De Geer och Flygeln den 1 juni. En ny tradition, och ett sätt att marknadsföra de kommunala skolorna.

En gemensam studentbal för de fyra kommunala gymnasieskolorna blir det fredagen den 1 juni i Louis De Geer och Flygeln. En ny tradition som också är en del av marknadsföringen för de kommunala skolorna i konkurrensen med friskolorna.Foto: Titti Olovsson

En gemensam studentbal för de fyra kommunala gymnasieskolorna blir det fredagen den 1 juni i Louis De Geer och Flygeln. En ny tradition som också är en del av marknadsföringen för de kommunala skolorna i konkurrensen med friskolorna.Foto: Titti Olovsson

Foto: Fotograf saknas!

Norrköping2007-05-26 06:00
- Det blir Sveriges kanske största studentbal, säger Lars Blomgren, rektor på De Geer och den som kommit med idén.
- Vi sätter en ny tradition. Det här gör vi istället för att varje skola ska ha sin egen studentbal där de ska hyra in sig i Söderköping och på olika ställen. Vi har tagit initiativ till att hyra hela Louis De Geer och Flygeln, med plats för 900 balgäster.
Studenterna äter i Trozelligallerian. Det blir två scener, en i Flygeln och en i Louis De Geer.
Uppträder gör ett rikskänt band, vilket är hemligt, en känd stand up-artist och dessutom spelar lokala band.
Tvåorna i Musikgymnasiet spelar klassisk musik, sex fotografer finns på plats när de finklädda studenterna anländer, och storbildsskärmar i båda byggnaderna gör det möjligt att se vad som händer på respektive plats under hela kvällen.
- Det blir en gemensam wienervals klockan 22. Alla skolor har tränat på det, under idrottstimmarna.

Kvar hela kvällen
Festen börjar klockan 17 och håller på till klockan 02. Istället för att studenterna tidigare kanske lämnat sina fester vid klockan 23 för att träffa kompisar kan alla vara kvar på samma ställe hela festkvällen - för de flesta är ändå där, resonerar Lars Blomgren.
Och det blir lite billigare om skolorna går samman, även om det fortfarande är dyrt, säger Blomgren som förhandlat fram att det är hyresfritt hos Louis De Geer. Skolorna står för musik och vakter och eleverna får betala maten. 450 kronor går en biljett på. Förra året fick en student betala 500 kronor, jämför Blomgren.
FÖ: Hur har gensvaret varit från eleverna?
- Jättestort! 28 tjejer, elever från årskurs tre i alla fyra skolorna, har jobbat i ett år med att planera bland annat dukning, blomsterarrangemang och bordsplacering. Eleverna har stått för allt arbete, säger Lars Blomgren.
25 elever, tvåor från andra program, jobbar som värdar under kvällen. Det behövs bland annat trafikvärdar för att bringa reda i det väntade bilkaoset när eleverna anländer, många i limousine. 60-70 vuxna, mentorer och rektorer, finns med under kvällen, för att riktigt fira av sina elever.
Friskolorna ville också vara med på balen, men fick nej.
- Det här är för våra fyra kommunala gymnasier. Det är vår grej, en del av vår marknadsföring, för att visa vår styrka, säger Lars Blomgren.
- Det känns som en given succé. Jag har redan bokat upp nästa år också. Det ska bli en tradition, säger Lars Blomgren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om