Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Berusad slog vårdpersonal

En kvinna blev av okänd anledning hotfull och aggressiv inne på akutmottagningen på Vrinnevisjukhuset på tisdagsmorgonen.

Foto: Malin Perk

Norrköping2019-07-02 12:18

Polisen kallades till Vrinnevisjukhuset strax innan klockan fyra på tisdagsmorgonen med anledning av en berusad stökig person på akutmottagningen.

– Polisen åkte dit och omhändertog en kvinna i 40-årsåldern för tillnyktring.

Kvinnan misstänks ha misshandlad personal inne på sjukhuset och en utredning om ringa misshandel är påbörjad med kvinnan som misstänkt. Hon kommer, enligt polisen, att förhöras efter tillnyktring.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!