Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Barnkonsert lockade många

Intresset för babysång är stort i Norrköping. Det märktes igår då ett 30-tal små barn och deras föräldrar kom till S:t Olai kyrka för att delta i en barnkonsert.

Ella Lövgren, 15 månader, föredrog att äta på sin maraccas, istället för att spela med den.

Ella Lövgren, 15 månader, föredrog att äta på sin maraccas, istället för att spela med den.

Foto: Andreas Skogh

NORRKÖPING2008-04-15 03:00
Det var många förväntansfulla barn som besökte S:t Olai Kyrka under måndagen. Församlingen arrangerade en barnkonsert för barn upp till fyra år som lockade till sig ett 30-tal barn med föräldrar. - Det är alltid många som vill komma på konserterna, vilket är mycket positivt, säger Margareta Hagberg som är förskolelärare i S:t Olai församling. Tillsammans med Cecilia Ehlert Ankarstrand som är präst och Sara Michelin som är kyrkomusiker är hon arrangör till barnkonserten som de har valt att kalla det. För egentligen är det inte en konsert. De flesta barn har ännu inte lärt sig att sjunga, men de gjorde ett gott försök. Fokus på intryck
Under konserten har man valt att lägga fokus på intryck av olika slag. Barnen fick vara med och prova, känna och se saker på nära håll. Vilket gör att barnen får ett helt annat intresse menar Margareta Hagberg. Konserterna avslutas oftast med fika, vilket är populärt. Stor verksamhet
- Det brukar vara uppskattat av både föräldrar och barn. Barnen får träffa
andra barn och föräldrar får träffa andra föräldrar, berättar Margareta Hagberg. Sheila Håberg var på plats med sonen Theo Lindström, 20 månader, som uppskattade evenemanget. - Det är andra gången vi är här och han tycker det är jätteroligt, berättar Sheila Håberg. Margareta Hagberg menar att kyrkan har en stor verksamhet och att det är viktigt att visa kyrkans bredd. - Vi gör så mycket mer än bara gudstjänster och liknande, säger hon. Kommer ni att arrangera fler barnkonserter i framtiden? - Ja, det kommer vi med stor sannolikhet göra, intresset är ju så stort, säger Margareta Hagberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om