Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Åtalas för hot

NORRKÖPING
En 39-årig kvinna och en 37-årig man åtalas för olaga hot och förberedelse till grov misshandel. Offret är en man som kvinnan råkat i konflikt med. Konflikten gällde en mobiltelefonräkning. Kvinnan hävdar att hon är oskyldig till brottet.

Norrköping2001-07-10 00:00
Kvinnan och offret bodde på samma address. Kvinnan fick låna hans mobiltelefonabonnemang på villkor att hon betalade hans skuld, samt sina egna telefonsamtal. Då kvinnan betalat skulden, men inte sina egna samtal, spärrade mannen abonnemanget.
Kvinnan blev då rasande och hotade honom med att hon skulle skicka någon till honom som bland annat skulle krossa hans knäskålar. Hoten ska ha ägt rum flera gånger på telefon.
Offret tog hoten på allvar, och när det bankade på lägenhetsdörren blev han mycket rädd. Genom titthålet i dörren kände han igen kvinnans pojkvän, en 37-årig man. Offret ringde polisen, men 37-åringen hann försvinna innan polisen kom fram.
En timme senare kom 37-åringen dock tillbaka och lämnade en hotfull lapp i brevlådan. Den här gången lyckade polisen gripa honom. Han hade då en stor yxa i handen. När 37-åringen sedan visiterades fann polisen ytterligare en yxa.

<b>Erkänner hot</b>
Den 37-årige mannen förnekar förberedelse till grov misshandel men erkänner olaga hot. Han uppger att han vid tillfället var onykter och att han tog med sig de båda yxorna för att skrämma offret. Han uppger också att det var hans eget beslut att gå till offret, inte den 39-åriga kvinnans.
Den 39-åriga kvinnan åtalas också för flera andra brott, rattfylleri, narkotikabrott och olovlig körning. Den olovliga körningen betraktas som ett grovt brott, eftersom kvinnan tidigare begått samma brott. Dessa brott erkänner hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om