Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Årets företagare: "Alltid velat driva gården vidare"

Varje år på Internationella kvinnodagen lyfter Centerkvinnorna fram en lokal kvinnlig företagare som de ser som en förebild för andra. Under tisdagen var det Lotta Hadenius som driver Smedby gård som mottog utmärkelsen. "Det känns helt fantastiskt", säger hon.

Lotta Hadenius som äger och driver Smedby gård sen 2015 valde direkt att satsa och utöka verksamheten. Här med hästen Awa i gången mellan det toppmoderna stallet och ridhuset.

Lotta Hadenius som äger och driver Smedby gård sen 2015 valde direkt att satsa och utöka verksamheten. Här med hästen Awa i gången mellan det toppmoderna stallet och ridhuset.

Foto: Louise Åsenheim

Norrköping2022-03-08 16:00

Lotta Hadenius har vuxit upp på Smedby gård och 2015 tog hon över gården vid ett generationsskifte. Då valde hon att satsa stort på hästarna och byggde ett ridhus med tillhörande stall, konferensdel och övernattningslägenhet. 

– Det har varit min dröm länge och när det här blev mitt var det det första jag gjorde, säger hon. 

– Först var tanken att bara bygga ridhus, men vi åkte runt och tittade på andra anläggningar och fick så mycket inspiration. Jag kände att för att få in pengar och få det att rulla som det ska så behöver vi hyra ut stallplatser också och ha en högre standard.

Idag bygger gården på lantbruk med vallodling och spannmål, inackordering av hästar, uthyrning av hästar samt att Lotta håller i träningar och ridläger. Hon tar också emot personer som behöver arbetsträna på gården. I Centerkvinnornas motivering till utmärkelsen Årets företagare står bland annat: "Hon sprider glädje och värme omkring sig och vi ser en stark och driven kvinna som låter sin familjegård växa på ett kreativt och hållbart sätt". 

– Det känns helt fantastiskt, jättekul, säger Lotta när hon mottar diplom och tårta av Anna Edebo, ordförande i Centerkvinnorna Norrköping.

undefined
Lotta Hadenius, Årets företagare, och Anna Edebo, ordförande i Centerkvinnorna, på läktaren till ridhuset som stod klart 2016.

Orsaken till att Centerkvinnorna delar ut utmärkelsen Årets företagare är att de vill att fler kvinnor ska våga och orka driva företag.
– Andelen kvinnliga företagare i Sverige ligger på 26-27 procent och det är i botten om man jämför med andra länder i Europa. Där vill vi inte ligga, säger Anna Edebo.

För att öka andelen kvinnor vill de att arbetsgivaravgiften för småföretagare ska sänkas, att tillgången till lån och mikrolån ska förbättras och att både nationella och regionala stöd ska fördelas mer jämställt. 

– Men vi behöver också fler förebilder. Det är så mycket fokus på det som inte funkar, men här har vi en kvinna som mår bra och älskar sitt jobb. Fler av det slaget tror jag betyder mycket, säger Diana Ringborg, ledamot i styrelsen och själv egen företagare.

Varför det är så få kvinnor som driver företag kan Lotta inte svara på, för henne har det alltid varit en självklarhet att hon skulle göra det.

– Jag har alltid jobbat på gården och känt att jag ville driva den vidare. Jag har gått lantbruksskola, brinner för djur och framför allt hästar förstås.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!