Äntligen premiär för Himmelstalundloppis
I helgen öppnade åter loppmarknaden på Himmelstalund och bord och glada leenden trängdes i den lite kyliga luften. - Det är underbart att vara igång igen och nu kör vi alla helger till slutet av september, säger Birgitta Giselgren.
Föräldrar och elever i klass 4b på Ektorpsskolan har samlat in prylar att sälja för att få in pengar till klasskassan. - Men roligast med loppmarknaden är ju att man träffar folk, förklarar Helena Toropainen (till vänster) mamma till Marcus Maukonen som tillsammans med Nathalie Rommestam deltog i loppmarknaden i lördags. FOTO: ROBERT SVENSSON
Foto:
- Det roliga är att man träffar folk. En del pratar mycket andra inte, ler Helena Toropainen som står vid ett stånd för att få in pengar till sonens klasskassa.
Klockan halv åtta började stånden plockas upp. Totalt blev det 62 stycken, kanske inte i närheten av 140 som man varit tidigare men Birgitta Giselgren var ändå mycket nöjd med att loppmarknaden har kommit igång.
- Ja alla är så glada över att den har kommit igång. Det är inte fota jag får så många kramar, skrattar hon.
Det har varit en jobbig vår för henne. Det var länge oklart om loppmarknaden skulle få fortsätta i Birgitta Giselgrens regi och om den skulle få fortsätta vara placerad vid Himmelstalund.
- Nu blev det bra men jag tänker bara köra det här året sedan får det vara, konstaterar hon trött.
Det var kanske inte så trångt mellan borden i lördags mellan idel glada leenden värmde upp den kyliga luften. Fler besökare än vad man väntat dök upp och det var inte bara Norrköpingsbor. Gert och Birgitta Zakariasen, från Stockholm har som tradition att på väg till sommarstugan utanför Ödeshög ta en liten paus vid loppmarknaden i Norrköping.
- Idag har vi fyndat en pall i rotting, den passar till våra rottingmöbler hemma och så här billigt skulle vi nog inte fått den i en möbelaffär, förklarade de.