Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Antastade unga flickor - fick dagsböter

NORRKÖPING
Den 52-årige mannen kom med flera sexuella anspelningar mot fyra unga flickor i Kimstad. Nu har han dömts till dagsböter för sexuellt ofredande.

Norrköping2003-04-07 00:00
Två 12-åriga flickor spelade fotboll på en fotbollsplan i Kimstad i mars förra året, när en man kom fram och började säga en massa sexuella saker till dem.
Bland annat sa han att han inte trodde de hade blivit av med oskulden ännu.
Flickorna kände igen mannen och kunde peka ut honom för polisen. De sa att han verkade vara berusad.

<b>Snus och sprit</b>
Två andra flickor i tioårsåldern har uppgivit att de var ute och lekte i oktober förra året då en man kom fram till dem som luktade äckligt av rök, snus och sprit.
Han sa hela tiden "jag bits inte" och försökte krama den ena flickan och pussade den andras hand. Sedan kom han med flera sexuella anspelningar.

<b>Minns inget</b>
Mannen säger att han inte kommer ihåg någon av händelserna men han betvivlar inte att det flickorna säger är sant. Den beskrivning som de gjort av honom och hans klädsel stämmer helt.
Han säger att han under en längre period druckit sprit och då brukar han ofta tappa minnet. Han har därför inga minnesbilder från de olika händelserna.
Tingsrätten finner att de uppgifter som flickorna lämnat är sanningsenliga och därför dömer rätten gärningsmannen till 120 dagsböter à 30 kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!