Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Anderssons slår igen

Anrika Anderssons Böcker & Papper i Lindens köpcentrum stänger på måndag, samtidigt som Kontorab också flyttar ut.

Stänger på måndag. Lokalen är för stor och dyr. Anderssons Böcker & Papper slår igen. Sökes: mindre och billigare lokal.

Stänger på måndag. Lokalen är för stor och dyr. Anderssons Böcker & Papper slår igen. Sökes: mindre och billigare lokal.

Foto: Susanna Beskow Norgren

NORRKÖPING2017-01-05 10:00

– Vi har sagt att på måndag nästa vecka, alltså den 9 januari, så börjar vi plocka ur grejerna och då tar vi inte emot några kunder längre. Det är samma dag som Kontorab stänger sin halva av butiken, säger Dag Klackenberg, ägare till Anderssons Böcker & Papper.

Förklaringen:

– Lokalen är för stor och då blir den för dyr. Vi letar efter en annan lokal. Det gör Kontorab också, men de har fördelen att ha två andra butiker i Norrköping, så de kan tillfälligt flytta till Butängen.

Anderssons måste hitta en lagom stor lokal, som inte är för dyr, i ett bra läge, för att kunna öppna igen. Tills dess är det slut med affären.

– Vi magasinerar inredning och vi tar hand om böckerna, men är det så att till exempel en artikel i din tidning gör att någon hör av sig och säger att "vi har en lokal som ni kan komma och titta på" – då kommer jag, säger Dag Klackenberg, bosatt i Stockholmsområdet.

Han har hittills fått två förslag, men det har inte lett till någon lösning.

Var vill ni vara?

– Vi vill gärna vara på gatuplan, inne i någon av de tre centrumanläggningarna, eller utmed Drottninggatan.

Önskad lokalyta: 125 till 150 kvadratmeter i stället för dagens 400.

Anderssons, grundat 1843, är ett av stans äldsta företag. Dag Klackenberg tog över Anderssons år 2010. Kontorab flyttade in i halva lokalen 2012. Anderssons har haft flera ägare under åren, bland andra Stefan och Karin Wall. Ett tidigare läge för affären var i hörnet av Drottninggatan och Hospitalsgatan. Under glansdagarna stod Anderssons bakom Bokens Dag.

– Jag tycker att det är jättetråkigt, säger Dag Klackenberg om att behöva stänga.

Han talar om en krympande verksamhet, inte minst med konkurrensen från internet. Det i kombination med en för stor yta i ett allt mer kommersiellt läge med högre hyror ledde fram till dagens läge.

– Det är tragiskt, eftersom affären funnits så länge, kommenterar en av kunderna, Anne Sofie Lindh, att Anderssons slår igen.

Bengt Brobeck, också kund, tar det med ro, även om han tycker att det är tråkigt. Det finns flera andra ställen i stan att köpa böcker på, och nätet, säger han.

Han minns när Anderssons låg i hörnet av Drottninggatan och Hospitalsgatan, då det också gick att köpa skivor där.

– Det var väldigt fint, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om