Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Åbybo skrapade hem 100 000

Rolf Flygt från Åby skrapade hem 100 000 kronor på en trissvinst i TV 4:s direktsändning på tisdagsmorgonen.– Jag vet inte vad jag ska göra med pengarna, men det blir nog en resa, sa Rolf Flygt spontant direkt efter lottskrapningen.

Rolf Flygt från Åby skrapade hem 100 000 kronor i TV4:s direktsädning på tisdagsmorgonen.

Rolf Flygt från Åby skrapade hem 100 000 kronor i TV4:s direktsädning på tisdagsmorgonen.

Foto: Hasse Fridén

NORRKÖPING2013-08-13 15:08

Tidigare i år köpte han en trisslott, där han skrapade fram tre tv-apparater. Något som innebar att han fick komma till tv-studion, med chans att vinna minst 50 000 kronor och som mest 5 000 000. Nu stannade vinsten på 100 000, men Rolf Flygt såg helt nöjd ut med det penningtillskottet.

Han berättade också i tv att han driver en grävmaskinsfirma i Åby och en av programledarna, Anders Pihlblad som för övrigt är bördig från Norrköping, frågade om pengarna skulle gå till en ny maskin?

– Nej, maskiner har vi så det räcker i firman, utan de här pengarna går till något annat och kanske som sagt en resa framöver.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om