Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

75-årig man åtalas för smitning

NORRKÖPING
Den 75-åriga mannen misstänks för att kört på en annan bilist bakifrån på Albrektsvägen i Norrköping och därefter kört från olycksplatsen utan att stanna. Mannen har nu åtalats för obehörigt avvikande från trafikolycksplats.

Norrköping2003-07-30 00:00
Det var i slutet av april i år som 75-åringen gjorde en u-sväng på Albrektsvägen i Norrköping och strax därefter körde på en annan bil bakifrån. Den 35-årige mannen som körde den andra bilen berättar att han var på väg genom korsningen mellan Albrektsvägen och Gamla Övägen när han nästan höll på att bli påkörd av 75-åringens bil när denne gjorde u-svängen. Kort därefter blir han påkörd bakifrån av 75-åringen, som inte stannar efter sammanstötningen utan bara kör vidare. 35-åringen kör då ikapp 75-åringen och antecknar hans registreringsnummer. Senare kontaktar han polisen.

<b>Tvärbromsade</b>
75-åringen säger själv att 35-åringen tvärbromsat framför honom, och att han då inte hann stanna utan körde på 35-åringens bil. 75-åringen säger att han tror att 35-åringen tvärbromsat bara för att "djävlas" eftersom det enligt honom inte fanns något hinder framför dem. Han kunde inte hitta någon plats att stanna på och svängde därför av vägen 150 meter längre fram och åkte därefter tillbaka till olycksplatsen. Men då var inte 35-åringen kvar. 75-åringen säger att han väntade i 10 minuter på olycksplatsen innan han åkte därifrån.
Mannen förnekar att han smitit från olycksplatsen och menar att han gjort allt han kunnat för att få tag på 35-åringen. Åklagaren gör dock en annan bedömning och väljer att åtala 75-åringen för smitning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om