Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

66 procent vill inte visa sig i badkläder

Viljan att förändra skönhetsidealen finns hos unga tjejer. Det visar resultatet av en undersökning genomförd på 18 Norrköpingstjejer i årskurs sju.

NORRKÖPING2008-06-23 03:00
I enkäten Folkbladet genomfört fick 18 tjejer besvara frågor om synen på deras egen kropp och på mediala ideal. 61 procent av tjejerna upplevde att de hade svårt att känna sig tillräckligt snygga och 66 procent hade svårt att visa sig i badkläder. Hela 38 procent kunde tänka sig att genomgå en skönhetsoperation. En klar majoritet ansåg att man måste vara smal för att bli modell, att dagens mode är anpassat för små storlekar och att tidningar retuscherar sina omslagsmodeller för mycket. 55 procent ville se en förändring av idealen i framtiden.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om