2005 börjar terminalbygget vid Söder Tull
Bussterminalen vid Söder Tull finns inte med i socialdemokraternas förslag till investeringsplan för nästa år. Men däremot för de tre följande åren. Ansökan om statsbidrag är ju också redan inskickad.
Tillsammans belöper sig s-budgeten till knappt 233 milj. Men detta är en investeringsnivå som bedöms vara, i grund och botten, alltför hög - och fram till år 2007 ska man också, enligt förslaget, ner till mer blygsamma 169 milj kr.
Skolupprustning
Dels finns en investeringsbudget för 2004, och dels investeringsplaner för de tre därnäst följande åren. Mest handfast är givetvis det, som ingår i budgeten för nästa år.
Där återfinns då bland annat upprustningar av ett antal skolor och förskolor - Portlåset, Vikbolandsskolan, Ektorpsskolan, Navestadsskolan.
Vidare har 5 milj kr av de 85, som bygget av nya Lindöskolan beräknas kosta, avsats för ändamålet.
Äldreboenden
Åtskilliga miljoner ska vidare satsas på den nödvändiga om- och utbyggnaden av äldreboenden. Att de insatser som planeras inte kommer att vara tillräckliga står dock redan klart.
Söderleden ska under 2004 få 15 milj kr av de summa 53, som den pågående stora ombyggnaden beräknas komma att kosta.
För åren 2005-07 planeras inköp av spårvagnar, där då kommunen tänker sig stå för 60 milj kr medan staten ska svara för resterande 40 milj kr.
Statsbidrag
När det gäller Söder Tull är det 16 milj kr som kommunen, enligt s-förslaget till investeringsplan, ska stå för själv. Resten behöver man då statsbidrag till.
Även för de nya spårvagnarna hänger det alltså på statsbidraget - liksom då för utbyggnaden av spårväg till Navestad/Ringdansen, ett projekt som dock överhuvud taget inte tagits med i investeringsplanen fram till år 2007.
Roland Leonardsson, chef för kommunens kollektivtrafikenhet, räknar med svar om statsbidrag till Söder Tull redan nästa månad. Medan besked om spårvagnarna lär dröja lite längre.
- Men vi har bra beredskap att komma igång med båda de där projekten, bara vi får besked.
Inte mycket kvar
- Spårväg till Ringdansen däremot, där är förankringsprocessen längre. Och där har Banverket också begärt in kompletterande uppgifter, säger Leonardsson.
Om investeringsplanerna för kultur- och fritidsnämnden kan konstateras att fördyringarna av Centralbadet, 22 milj kr, slukar i stort sett alla upptänkliga investeringar.
Lite offentlig konst är det enda nya, som den nämnden tycks komma att få råd med.hade den 24/10 sin höstauktion i Bergmansgården. Ett 65-tal personer närvarade och bjöd på alster som medlemmarna hade skänkt. För underhållningen stod Vidar Lindberg.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!