200 000 kronor till Östgötadagarna
NORRKÖPINGLänsstyrelsen i Östergötland får 200 000 kronor av sparbanksstiftelsen Alfa. Pengarna ska användas till marknadsföring av Östgötadagarna, som kommer att äga rum i september.
<b>Samarrangemang</b>
Invigningen av Östgötadagarna sker i Falerum, Åtvidaberg lördagen 15 september. Sedan kommer många olika programpunkter att äga rum i hela länet. Några exempel är marknader, konstutställningar konserter, visningar och guidningar.
Östgötadagarna är ett samarrangemang mellan Östsvenska turistrådet och Östergötlands kommuner. Hittills har Landstinget och länsstyrelsen satsat 100 000 kronor var på Östgötadagarna.
Landshövding Björn Eriksson hoppas att Östgötadagarna kan bli startpunkten på en tradition, till exempel en återkommande Länsdag. Han är också mycket tacksam för det generösa bidraget. Byalagens arbete med att göra Östgötadagarna till en riktig folkfest kan nu bli känt i länet.
Enligt Björn Eriksson kan fester och ceremonier ibland behövas för att uttrycka stolthet över den egna hembygden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!