Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

18-åring åtalas för misshandel

En 18-årig man åtalas för tre fall av misshandel, varav en räknas som grov. Han åtalas även för övergrepp i rättsak, då han med våld ska ha hotat en av dem han misshandlat för att hindra honom att gå till polisen.

NORRKÖPING2008-07-05 03:00
Det var på nyårsafton, som den 18-årige mannen ska ha misshandlat en annan man genom att tilldela honom slag i ansiktet och sparkar mot bland annat huvudet. Han ska även ha kastat in mannen i ett skyltfönster. Denna misshandel räknas som grov.Samma kväll misstänks mannen även ha misshandlat en kvinna, genom att dra henne i håret och sparka henne på benen.Hotat med våld
18-åringen åtalas även för en tredje misshandel, som ska ha inträffat den 16 februari i år. Efter denna misshandel ska 18-åringen med våld ha hotat den han misshandlat för att hindra honom att gå till polisen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om