Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

16-åring misstänks för grov brottslighet

Två tonårskillar från Norrköping häktades under påsken misstänkta för grova brott.

Ungdomarna greps den 12 april på Kristinagatan i Norrköping.

Ungdomarna greps den 12 april på Kristinagatan i Norrköping.

Foto: TT

Norrköping2022-04-19 19:30

På begäran från kammaråklagare Anna Hjorth bifölls tingsrätten häktningsframställan gällande de två ungdomarna, den ene boende i tätorten och den andre på en mindre ort utanför staden.

Bägge två misstänks för samma typ av brottslighet; grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott. 

Den yngre pojken är endast 16 år gammal medan den misstänkte medbrottslingen, som är skriven på en adress i centrala Norrköping, är tre år äldre. Den senare är medborgare i ett annat europeiskt land. De har suttit anhållna på häktet i Norrköping sedan den 12 april.

Skulle duon fällas riskerar de minst två års fängelse.

Åtal ska vara väckt senast den 28 april.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!