De broderier som finns kvar, reas ut. Hyllor målas vita och inredningen förändras för den tygaffär som öppnar här, senare i vinter.
Iris Peterson går i en byggarbetsplats och minns sitt arbetsliv, sina 37 år här. Men hon är inte det minsta nostalgisk.
? Arbetet har varit mycket socialt och något ska man ju arbeta med. Dessutom har det alltid varit min hobby att brodera. Men någon gång ska man ju sluta. Även om mina stamkunder inte förstår varför jag måste sluta, berättar hon.
Började 1973Iris började att jobba i butiken 1973. Hon var då en mogen kvinna och barnen stora nog att klara sig själva. Hon arbetade halvtid, på eftermiddagarna. På den tiden hade butiken fyra biträden anställda. Ägaren hette Tyra Nordén. Hon hade börjat hos systrarna Sundquist, 14 år gammal.
De två systrarna startade rörelsen för 105 år sedan, men inte i den nuvarande butiken, utan affären låg någonstans på Drottninggatan, berättar Iris.
1985 övertog Iris Peterson rörelsen efter fröken Nordén, som hade hunnit att bli 84 år. Iris har drivit butiken på egen hand och inte haft några anställda.
Städat källarenAffärerna har gått upp och ner men verksamheten har alltid gått runt, enligt Iris.
? Det har alltid funnits människor som har varit intresserade av broderier, men visst har intresset minskat. Många av de gamla ser ju inte längre, säger hon.
Det material som hon inte får sålt nu när hon stänger, tar hon med hem.
? Jag har städat källaren, säger hon.
Granne med Sankt Olai
Butiken är inrymd i den gamla fastigheten, som ligger i hörnet av Skolgatan och Drottninggatan, granne med Sankt Olai kyrka. Huset är byggt under 1890-talet och lokalen har mycket karaktär, mäter 4,20 meter i takhöjd, med takstuckaturer och spegeldörrar.
Disken, hyllorna och skåpen är original och berättar om en annan tid. Innanför butiken finns flera vackra rum, som Iris har använt till kontor. Här har hon också suttit och sytt sina modeller till butiken.