100 poliser i jätterazzia mot Top Side
NORRKÖPING Knivar, knogjärn och amfetamin hittades vid polisens trafikkontroll och senare razzia i samband med den kriminella mc-klubben Top Sides fest i Åby på lördagskvällen. Ca 100 poliser deltog i den stora insatsen. På festen anträffades också en Hells Angels-medlem som var efterlyst.
Polisen hårdbevakade den kriminella mc-klubben Top Side och gjorde även en razzia inne i lokalen i Åby under lördagskvällen.Foto: Ulf Wigh/Wighsnews
Foto:
Den här kvällen festade Top Side tillsammans med gäster från andra mc-gäng. Redan vid 15-tiden på lördagseftermiddagen upprättade polisen trafikkontroller vid tillfartsvägarna till Top Sides lokal som ligger mitt i Åby utanför Norrköping.
Polisen hittade under trafikkontrollen flera vapen, som tre knivar och tårgas. Dessutom anträffades ett knogjärn och en expanderbar batong.
- Vid kontrollen av dem som färdades till och från festen stoppades och omhändertogs fyra personer som misstänks för drograttfylleri, som kört med droger i kroppen, och fyra passagerare som var narkotikapåverkade.
- Senare gjorde vi en husrannsakan i deras
lokal, vid 21-tiden. Då hittade vi vad vi misstänker är narkotika, amfetamin, flera portionsförpackningar. Även fem festdeltag-are misstänks för narkotikabrott och omhänder-
togs för provtagning,
säger Pia Thevselius.
- Totalt var det ett 15-tal som frihetsberövades.
Hells Angels-medlem
På festen anträffades också en Hells Angels-medlem som var efterlyst.
- Han hade inte skött sin permission. Han hade permission från en anstalt, men med restriktionen att han inte får vistas i mc-miljöer.
Mannen togs med till polishuset för att återföras till anstalten. De övriga som frihetsberövades släpptes under natten.
I Top Sides lokal anträffades också hembränd sprit.
En markering
Under husrannsakan fick festdeltagarna vistas i en restaurang i närheten som var abonnerad av festarrangörerna. Efter razzian fick de fortsätta festen även i den egna lokalen.
- Vi är nöjda med insatsen, säger säger Pia Thevselius.
- Det gick lugnt till väga, det blev inget bråk över huvud taget.
Polisens stora insats under lördagen var en markering mot Top Side.
- Top Side är en kriminell mc-klubb. De har kopplingar till Hells Angels. Det vet den svenska polisen. Det är dokumenterat att de sysslar med kriminalitet. Vi vill inte ha dem i Östergötland, säger Pia Thevselius.