Det har klagats på fan-zonen i Vasaparken, Det har varit dåligt med folk där, har det påpekats. Linköping ska ha haft så mycket mer drag i sin fan-zone – på Stora torget, mitt i stadskärnan.
Att så varit fallet tycker inte Johan Bergerfalk är det minsta konstigt.
– Kolla bara hur det ser ut där, också när det inte är fotbolls-VM. Även då sitter där 700-800 människor och dricker öl på alla uteserveringarna.
– Nu har de som dricker öl där också kunnat titta på storbildssksärmarna. Men enligt hörsägen har inte krögarna noterat någon ökning i kassan.
Inte dricka öl– De förutsättningarna har vi inte i Norrköping, här måste vi dra folk till platsen. Det har inte varit dåligt i Vasaparken, bland annat har där varit mycket barnfamiljer. Men visst, folk har inte kunnat sitta och dricka öl framför storbildsskärmen. Men vems fel är det?
– Vi har också fått kritik för att vi haft mindre city dressing än andra (reklam på stan). Men enda skillnaden har varit, att vi här inte har fått hänga upp vepor på lyktstolparna. Vi sökte bygglov men fick avslag av tjänstemännen på tekniska kontoret.
– Då fick vi lösa det med beach-flaggor längs Södra Promenaden i stället. Man får försöka vara kreativ och tänka om.
Följt produktenSå var det det här med publiksiffrorna.
– Vist, vi hade en dipp med två tusen åskådare. Men dåliga publiksiffror har förekommit på andra platser med, en match i Halmstad hade också bara två tusen.
– Mitt intryck är att intresset har följt vilken produkt det varit, alltså vilka lag som har spelat.
Dipparna i Norrköping var Rysslands båda matcher – 2 980 åskådare i öppningsmatchen mot Frankrike, och 2 157 mot Spanien. Intresset för Rysslands damer var helt klart begränsat i Norrköping.
I Linköping drog Rysslandsmatchen, som var mot England, 3 629 åskådare. Men Linköping är inte bara en klart större stad än Norrköping.
– Linköping är ju också en damfotbollsstad. Medan Norrköping är en herrfotbollsstad, säger Bergerfalk.
Drog fler än IFKDen mer attraktiva matchen Frankrike-Spanien lockade en publik på 5 068 personer. En jämförelse kan vara att IFK Norrköpings hemmamatch mot Häcken i våras drog 3 884 åskådare, och den mot Gefle 4.885. Tjejerna från Frankrike och Spanien fick alltså fler till Nya parken än dessa mer lokala storheter.
– Vi gjorde en kanonavslutning, med 9 200 åskådare. Innan EM sa jag, att blir det i snitt 5 000 så är jag nöjd. Och så blev det ju också nästan, summerar Johan Bergerfalk.