Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

? Låt oss behålla Björn Eriksson

Framstötar görs nu för att behålla landshövding Björn Eriksson ett tag till, när hans förordnande går ut den 1 maj nästa år.
Landshövdingen själv har, för en gångs skull, ingen kommentar.

NORRKÖPING2004-07-26 06:00
- Nej, det vore inte särskilt professionellt av mig att uttala mig om det här, säger Björn Eriksson.
- Men jag kan ju få säga, att visst är jag är lite smickrad. Och det vore ju värre om man ville förkorta min tid här än att man vill förlänga den...

En fråga
Nu senast har Yvonne Andersson, riksdagsledamot (kd), lämnat in en skriftlig fråga till vederbörande minister om möjligheten att förlänga förordnandetiden för landshövdingar.
Björn Eriksson har haft ett sex års förordnande, plus tre års förlängning.
- Jag menar att Björn Eriksson har en unik överblick över länet. Det vore bra för Östergötland och även för Björn Eriksson om ytterligare tre års förordnande beviljades, säger Yvonne Andersson.
Medan då landshövdingen för sin del är mer benägen att prata om den succé, som "hans" operettsällskap nu som bäst gör med Sköna Helena.

Fantastiskt
- 300 människor på premiären i Linköping, och i Opphem på lördagen var det många som inte ens kom in. Det har varit fantastiskt hittills, säger Björn Eriksson. Och tillägger:
- Och själv börjar jag nu också lära mig mina repliker...
I huvudrollen som Helena i denna Offenbachs operett ses och hörs som bekant landshövdingskan, Helena Eriksson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!